Президент підписав Закон про судоустрій

Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Про це повідомляють на офіційному сайті Президента. Закон про судоустрій є одним з ключових етапів нормативного забезпечення судової реформи, закладає міцний фундамент для формування системи правосуддя у державі за новими стандартами та зробить суд якісним, доступним, і головне – справедливим.
Закон вдосконалює процедуру кваліфікаційного оцінювання всіх суддів. Зокрема, оцінювання проводитиметься за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної тощо), професійної етики та доброчесності.
Закон передбачає перехід до триланкової судової системи та утворення протягом шести місяців з моменту набуття ним чинності нового Верховного Суду, у складі якого діятимуть Велика Палата, функцією якої є уніфікація судової практики та вирішення юрисдикційних спорів, та чотири касаційні суди, функцією яких є розгляд справ в касаційному порядку.
У розвиток конституційних змін в частині правосуддя Законом про судоустрій встановлено кваліфікаційні вимоги до кандидата на посаду судді. Так, на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, володіє державною мовою та відповідає встановленим критеріям професійної компетентності, доброчесності та професійної етики.
Судді призначатимуться виключно за результатами публічного конкурсу та кваліфікаційного оцінювання як його складової. В конкурсі на посаду судді Верховного суду матимуть право брати участь як діючі судді, так і кандидати з не менш ніж 10-річним стажем наукової роботи у сфері права або адвокатської діяльності.
Законом «Про судоустрій і статус суддів» закріплена і нова підстава для звільнення судді з посади – непідтвердження легальності джерел походження доходів та майна. Закон містить ряд нових механізмів для запобігання корупції в судовій системі: повний моніторинг способу життя судді, обов’язок подання Декларацій доброчесності та родинних зв’язків тощо. Передбачено створення при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України Громадської ради доброчесності, яка сприятиме ВККС у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності.
Закон запроваджує нові підходи до розподілу повноважень між органами суддівського врядування. Дисциплінарні повноваження щодо суддів будуть передані до Вищої ради правосуддя, а Вища кваліфікаційна комісія суддів зосередиться на вирішенні кваліфікаційних питань, включаючи проведення кваліфікаційного оцінювання суддів, відкритих конкурсів на посади, спеціального навчання суддів тощо. Такий підхід повністю відповідає європейським стандартам та неодноразового рекомендувався Венеціанською комісією.
Закон «Про судоустрій і статус суддів» є логічним продовженням змін до Конституції України щодо правосуддя та вводитиметься в дію одночасно з ними, наприкінці вересня цього року. До цього часу повинен бути прийнятий також Закон «Про Вищу раду правосуддя», робота над яким на цей момент триває.
Важливі принципи нової судової системи:
– Деполітизація та забезпечення незалежності судової влади: призначення, переведення та звільнення суддів будуть передані до конституційного неполітичного органу – Вищої ради правосуддя; запроваджується прозорий конкурс на будь-яку посаду в суді.
– Обмеження суддівського імунітету: суддя має право користуватися імунітетом тільки щодо своєї ролі як судді, в усіх інших випадках він має бути прирівняний до звичайного громадянина; непідтвердження легальності джерел доходу судді є підставою для звільнення його з посади.
– Перезавантаження суддівського корпусу: запроваджується кваліфікаційне оцінювання всіх без виключення суддів за трьома критеріями: з точки зору професійної компетентності, доброчесності та відповідності правам етики; підвищені професійні стандарти, збільшується віковий ценз для суддів та збільшуються вимоги щодо професійного стажу.
– Звільнення всіх суддів, хто не відповідає професійним критеріям, за спрощеною процедурою.
– Неможливість повернення до системи тих, хто був звільнений у зв’язку з не проходженням або відмовою проходити кваліфікаційне оцінювання, а також тих, хто був звільнений за порушення присяги.
– Запроваджується новий інститут конституційної скарги, який надаватиме право кожному громадянину, який вважає, що у його справі суд застосував закон, який не відповідає Конституції, подати відповідно скаргу до Конституційного суду для вирішення цього питання.
– Створення спеціалізованого антикорупційного суду – Вищого Антикорупційного суду, який має стати надійним інструментом боротьби із хабарництвом, кумівством, політичним тиском.
– Створення при Вищій кваліфікаційній комісії суддів громадського органу – Громадської ради доброчесності, яка сприятиме Вищій кваліфікаційній комісії суддів у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності
– Моніторинг способу життя судді, подання нових, обов’язкових для судді та кандидата на посаду судді декларацій – Декларацій доброчесності та Декларацій родинних зв’язків.